Patiska Kumaş Nedir

Patiska Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

İnsanlık tarihi boyunca kullanılan çeşitli kumaş türleri vardır. Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşmış olmakla beraber, zamanla yeni bazı kumaşlar da üretilmiştir. Günümüzde kullanılan bazı seçenekler şöyledir;

 1. Patiska Kumaş
 2. Chino Kumaş
 3. Şifon Kumaş
 4. Cheviot Kumaş
 5. Kanatlı Kumaş
 6. Kadife Kumaş
 7. Şönil Kumaş
 8. Charmeuse Kumaş
 9. Cambric Kumaş
 10. Kablo Örgü Kumaş

Günümüzde çoğu insan fark etmeden farklı kumaşları kullanır. Bunlardan bir tanesi de patiska kumaştır. Peki, bu kumaş nedir, nerelerde kullanılır, sağlıklı mı ve yorumları nasıl bulunur?

patiska

Patiska Kumaş Nedir?

Patiska kumaş nedir sorusunun cevabını çoğu kişi bilmez. Bunun nedenlerinden biri de tüketicilerin etikete bakmadan kullanmasıdır. Bu tür kumaşlar bir ya da üzeri renk ve basit tasarımlar kullanılarak basılan düz ürünlerdir. Pamuk elyafından üretilmekte olup, ismi batiste’dir. İlk üreticisi olan Cambrai’li Baptiste’dir.

Oldukça eski bir kumaş olup, 1500’lü yıllarda Fransa’nın Cambrai kentinin bu kumaş türünde üretimiyle tanındığı bilinir. Kumaş özellikleri bakımından şöyledir;

 1. Hafif bir kumaş olup ağırlık yapmaz.
 2. Parlak apreli ve pürüzsüz yapısı vardır. Dolayısıyla oldukça estetiktir.
 3. Terzilik yapılabilir. Dolayısıyla evde ya da özel terzilerde dikimi de mümkündür.
 4. Nakış yapılabilir. Bu nedenle evde istediğiniz desen, tasarım işlenebilir.
 5. Kolay yıkanabilme özelliği taşır.
 6. Sık dokuludur.
 7. Arzu edilirse ağartılmıştır.
 8. Boyama yapılabilir.

Bu nedenle tekstil sektöründe geniş çaplı bir kullanım görür. Bazı çeşitleri,

 1. İnce Hasse Kumaş,
 2. Çim Bezi,
 3. Amerikan Bezi Patiska Kumaş,
 4. Organze Kumaş,
 5. Vual Kumaş şeklindedir.

Patiska Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde bahsi yapılabilecek sayısız kumaş vardır. Bunların hepsinin yapısı, estetik görünümü ve özellikleri farklıdır. Dolayısıyla kullanım yerleri de birbirine göre farklılık gösterir. Eğer kendi evinizde veya özel terzinizde bu kumaştan bir giysi elde etmek istiyorsanız, kullanım yerlerini bilmek daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Burada bazı alanlar şöyledir;

 1. Mendiller
 2. Çarşaflar
 3. İç çamaşırları
 4. Çocuk giysisi

Ayrıca geceliklerde kullanılır.  Çok ince işlemeli patiska, 60-80 arası atkı kullanır. 1 santimetre’de 84-140 tel sıklığı vardır. 56-66 Ne çözgü, 1 santimetre’de 80-100 telde tercih edilebilir. Ancak günlük kullanımda tercih edilecekse 20-30 Ne çözgü ile atkıdan, 1 santimetre’de 20-36 tel sıklıkta dokunabilir.

Patiska Kumaş Sağlıklı Mı?

Patiska kumaş yıkama gerek temizlik, gerekse hijyen bakımından büyük önem taşır. Her kumaşta olduğu gibi burada da bazı maddelere dikkat edilmelidir. Aksi durumda çok kaliteli bir kumaş olsa dahi, uzun süre kullanılamaz.

Bunun için hazır alımlarda etiket üzerindeki önerilere dikkat edilmelidir. Bu kumaş türünün soğuk suda yıkanmasını tavsiye ediyoruz.  Gerek yıkama, gerekse ütüde yüksek ısı tercih edilmemelidir. Hijyen kurallarına uyumlu şekilde kullanılmalıdır.

Patiska Kumaş Yorumları

Çağımızda birçok insan bir mal almadan önce araştırma yaparak, nasıl bir ürün olduğuna karar vermeye çalışır. Böylece alıp, almamaya ve kullanıma yönelik fikir edinir. Bu durum kumaşlar için de geçerlidir.

Bu nedenle patiska kumaş yorumları kararsız kalan, ne olduğunu anlamaya çalışan kişiler için oldukça önemlidir. Zira böylece kullananların hangi deneyimleri kazandığı, birinci elden okunabilir ve fikir edinilebilir.

Peki, bu yorumlar nasıl bulunur? Eğer Google üzerinde araştırma yaparsanız, kısa sürede aradığınız konuya anında ulaşabilirsiniz. Bu kumaş türü dünya çapında kullanım gördüğü için, yabancı dilde de inceleme tavsiye edilir. Böylece detaylı bilgiler alınabilir.

Ayrıca Kumlu Krep Kumaş yazımızı okuyabilirsiniz.