Erkek Modasında Vücut Tipinin Önemi

Doğru ve tarz sahibi bir stile sahip olmak için birincil etken vücut tipini iyi tanımaktır. Neyi, nasıl giymek istediğine karar veren bir erkek için vücudunun iyi ya da kusurlu bölümlerini tanıması, her zaman dikkat çekici giyinmesini sağlayacak en önemli noktadır. Moda her ne kadar kişinin kendine yakışanı giymesi olarak düşünülse de kendi modanızı yaratmanızı sağlayacak bölüm fiziğe uygun olan kombinleri oluşturabilmektir.

Erkek Vücut Tipleri

Vücut tipi denildiği zaman kadınların fizyolojisi daha çok akla gelse de erkekler için de çok çeşitli vücut tipleri bulunmaktadır. Bu sadece kas ya da kilo kütlesi olarak algılanmamalıdır. Erkek vücut tiplerini belirli başlıklar altında toplayabiliriz.

  • Atletik Vücut Tipi: İdeal erkek vücut tipi olarak tanımlanabilir. Omuz genişliğinin bel ve kalçadan biraz daha geniş olduğu, kas oranının vücudu düzgün ve fit gösterecek kadar olduğu şekilde tanımlanabilir. Bu tarz vücuda sahip olan erkeklerin pek çok modeli rahatlıkla kullanıp kendisine yakıştırabileceğini söyleyebiliriz.
  •   Oval Vücut Tipi: Omuz bölgesinin daha dar ve göbek ile kalça bölgesinin oldukça geniş olduğu vücut tipidir. Türk erkekleri genelinde en sık rastlanan vücut tipi olarak düşünülebilir. Göbek ve kalça bölgesi geniş olan erkeklerin özellikle bu bölgelerde dar kesimli kıyafetlerden kaçınmaları ve bu kısımlarda kamuflaj yaratabilecek şekilde giyinmeleri daha iyi görünmeleri için önem taşımaktadır.
  •     Dikdörtgen Vücut Tipi: Bu tip vücut erkeklerde yine oldukça karşılaşılan bir türdür. Bu vücutta omuz ve kalça bölgesi aynı genişlikte olduğundan kıvrımsız ve oldukça düz bir görünüm oluşmaktadır. Dikdörtgen vücut yapısındaki erkeklerin boyu daha kısa görüneceğinden, yüksek belli pantolonlar kullanmaları halinde bacak boyları uzayacak ve böylece daha uzun görünmelerine olanak sağlayacaktır.
  • Kadın Giyim Modelistliği
  • Desinatörlük Kursu

Doğru Vücut Doğru Kombin

Erkek modası düşünüldüğünde tasarımcılar her ne kadar fit vücutlu modellere göre ürünler hazırlıyor gibi düşünülse de mağazalara gittiğinizde her bedene göre kıyafet bulmanız mümkündür. Vücut tipi modaya uygun tasarımları seçmekte sorun yaratıyor olsa bile kişi kendi vücudunu iyi tanımlarsa en stil sahibi kişiler arasında gösterilmemesi ve öz güveninin yükselmemesi için hiçbir neden bulunmamaktadır. Vücut tipinizi iyi belirleyip, kamufleli şekilde giyinmeniz halinde kusursuz bir görünüme sahip olabilirsiniz.