Model Çizimleri

Model Çizimleri Saklanmalı!

Model çizimleri saklanmalı! Bu kesinlikle önemlidir. Sanatta her şeyin bir değeri vardır. Çünkü sanat, kendi içindeki enerjileri diğerlerinden daha değerli bulmaz. Yaratıcı düşünmeye programlı bir dünyayla doğar. Bu dünya içindeki hiçbir fikri ziyan etmemek gerekir. Model çizimleri için eskizler yapılır. Fikrin doğduğu kâğıtlara çok çeşitli çalışmalar yapılır. Beğenilmeyenler de genelde buruşturulup atılırlar. İşte burası ziyan kısmıdır. Her çizgiye önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü o fikirler bugün için değilse de yarın için yeni bir ilham kaynağı olabilir.

İstanbul Yeni Ümit Modelistlik Kursu Yaz dönemi kayıtları başlıyor!

Yeni Ümit Modelistlik Kursu Eğitimleri: https://www.yeniumitmodelistlik.com/egitimlerimiz/

Yeni Ümit Dikiş Kursu Eğitimleri: https://www.yeniumitmodelistlik.com/gelinlik-abiye-kalibi/

Yeni Ümit Gelinlik Tasarım Kursu: https://www.yeniumitmodelistlik.com/bicki-dikis-kursu/

Dünyada Verilen Eğitimler Bunları anlatıyor

Herkes yeteneklidir ama bunu ifade edebilenlerine Modelist derler. Evet, herkes yeteneklidir aslında. Eğer böyle olmasaydı, güzelle çirkin çizgileri insanlar nasıl yorumlayabilirlerdi? Moda eleştirmenleri var bir de beğenen ya da beğenmeyen insanlar. Herkes çizim de yapmıyor ve herkes Modelist de değil. Ama beğenmek ve beğenmemekle aslında insanlar içlerinde var ola yeteneği göstermiş oluyorlar. Bu kısım genellikle kaçırılan kısım.

Dünyada verilen eğitimlerde modelistlere bu yüzden derler ki, etrafınızda gördüğünüz herkese danışın. Nasıl bir çizim ve nasıl bir fikirde ilerlediğinizi herkese sorun. Model çizimlerinin bir tek insanın beğenmesi ya da bunun tam aksi, aslında genelin aynasını tutacaktır. Bu aşağı yukarı doğru bir öğretidir. Tüm modelistleri bu şekilde davranmaları, çizgilerinin notalarının harika bir senfoni oluşturmasını sağlayacaktır.

Tüm Eskizleri Arşivleyin!

Model çizimleri için tüm eskizlerin arşivlenmesi nasıl mümkün olur diye hemen bir soru işaretinin oluştuğu belli. Bunlar aslında bir modelist için neden değerliler yukarıda ifade edildi. Bir de kişinin kendi evrimini görmesi adına bu eskizlerin saklanmaları çok önemli. Peki, nasıl saklanacaklar bu eskizler? Bunun için birkaç yöntem var elbette. Örneğin bir vakumlama aparatı alınabilir ve eskizler böylelikle yer tutmadan dolaplarda saklanabilir ( Üzerlerine çalışmaların tarihleri ve içerikler yazılarak ). Ya da çizimler bir baskıcıya verilir ve kitaplaştırılması sağlanır. Bunu sürekli yapan bir modelist, sonrasında çok değerli bir hazineye sahip olacaktır. Üstelik her modelistin hedefi, en iyisi olabilmektir. İleride ünlü bir modelist olduğunda bu değerli hazineyi tüm dünyayla da paylaşabilir. Neden olmasın?