Modelist Ne Yapar?

Tasarımcılar Merak Ediyor; Modelist Ne Yapar?

Tasarım grubuna ait mesleklerden biri olan modelistler, bir çok kişinin yanlış tanımlamasına maruz kalır. Modelist ne yapar sorusu için, bir kıyafetin çıkma sürecinde oldukça önemli rolü olan ve büyük emek harcayan kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Bunu bir zincirin halkası olarak düşünebilirsiniz. Tasarım grubunun bu halkasında yer alan meslekler şunlardır:

İstanbul Yeni Ümit Modelistlik Kursu Yaz dönemi kayıtları başlıyor!

Yeni Ümit Modelistlik Kursu Eğitimleri: https://www.yeniumitmodelistlik.com/egitimlerimiz/

Yeni Ümit Dikiş Kursu Eğitimleri: https://www.yeniumitmodelistlik.com/gelinlik-abiye-kalibi/

Yeni Ümit Gelinlik Tasarım Kursu: https://www.yeniumitmodelistlik.com/bicki-dikis-kursu/

  • Stilist
  • Modelist
  • Modem makastar
  • Model makinesi
  • Operatör modelist
  • Model takipçisi
  • Modelist yardımcısı
  • Modalhane şefi
  • Tasarım direktörü

Modelistlerin İş Sorumluluğu Nelerdir?

Modeliste öncelikle stilist tarafından ayrıntılı olarak hazırlanmış çizimlerin olduğu model analiz föyü verilir. Buna göre çalışan modelist de gerekli olan kalıpları çıkartır. Bu nedenle modelist ne yapar sorusuna kabaca stilistin verdiği talimatları kumaşa uygular şeklinde cevap verebiliriz. Numuneyi verilen çizgilere göre diken ve kalıp çıkartan modelistler, bu sürecin hepsini takip eder. Ayrıca dikim tekniği hakkında bazı detaylar verebilir ve dikim aşamasına da hakim olmalıdır. Ayrıca dikilen kıyafetin model üzerinde nasıl durduğu ve nasıl durması gerektiği de onun işidir.

İlk numune dikiminden sonraki süreç önemlidir. Çünkü bu kısımda kalıpla ilgili bazı önemli detaylar konuşulabilir. Düzeltmeler istenebilir ve bu revize sürecini de modelist iyi yönetmelidir. Kalıbı değiştirerek tekrar dikilmesini sağladıktan sonra serileme işlemi yapar. Ardından kıyafetin üretime geçmesi için son işlemlerle ilgilenir ve dikim talimatlarını verir. Üretim onayını alırsa kıyafetin üretime geçmesini sağlar.

Modelist Yardımcısının Görevleri Nelerdir?

Modelist ne yapar sorusunu yanıtladıktan sonra en çok merak edilen konulardan biri olan modelist yardımcılığı, aslında modelistin işlerini daha hızlı halledebilmesine olanak tanır diyebiliriz. Asıl görevleri belirlenen kalıpları kesmek ve yapıştırmak, numunelerin takibini yapmak, ölçü kopyalamak, ürünleri baskıya hazırlama ya da ürünleri yıkamaya hazırlama gibi konulardır. Mesleğe yeni atılanların bir çoğu modelistliği yardımcılık yaparak öğrenir. Model takipçisiyle oldukça benzerdir ve yeni mezunsanız iş başvurularında takipçi ya da modelist yardımcısı ilanlarına bakmanız gerekir. Özellikle hazır giyim firmaları bu alanda çok fazla istihdam sağlamaktadır. Bir kaç yıl yardımcılık yaparak siz de modelist olabilirsiniz.