Modelistlik Kitabı

Modelistlik Kitabından İyi Bir Kalıp Çıkarmayı Öğrenin

modelistlik kitabı

Tasarım grubu olarak ele alabileceğimiz pek çok meslek gurubu içerisinde modelistliği de saymak gerekir. Üstelik modelistlik bu tasarım sürecinin en kilit halkalarından birini oluşturur. Bunun nedeni de tasarıma yön veren stilistin daha sonra çizimini modeliste emanet etmesiyle alakalıdır. Kısacası kalıp çıkarma işlemini yapan ve çizimi kumaşa aktaran modelistlik hakkında yazılmış bir çok kitap vardır. Meslek olarak modelistliği seçenler modelistlik kitabı ile bir çok bilgi öğrenebilmektedir.

Fakat sadece bilgi değil, pratik bu meslek için çok önemlidir. İyi bir pratiği ancak mesleğe başlayarak elde edebilir, ya da bol bol pratik yaptıran kurslara gidebilirsiniz. Bu kurslarda edindiğiniz tüm bilgiler sizi tasarım sürecinin bir parçası haline getirecektir.

Modelistin Bilmesi Gereken İş Yükümlülükleri Nelerdir?

  • Modelist her ne kadar çizim bilmese ve bilmesine gerek olmasa da çizimle anlatılanları anlamakla yükümlüdür. Bu nedenle çizgileri görebilmek ve kavrayabilmek için temel tasarım ve çizim bilgisine sahip olması onun için avantaj olacaktır.
  • Stilistten gelen model analiz föyü onun rehberi olacaktır. Çünkü kalıpları buna göre çıkartması gerekecektir.
  • Model kalıplarını kesme ve hazırlama işi modeliste aittir. kıyafet üretime geçmeden önce bir numune hazırlaması gerekir. Numunenin bütün takibi de modeliste aittir. Bunun için yardımcısından yardım isteyebilir ya da modelistlik kitabına bakarak işlemlerini hızlandırabilir.
  • Dikim tekniği kontrollerini yapar.
  • Ölçü ve kıyafetin model üzerinde nasıl durması gerektiğine karar verir. Stilist ile numune incelemesinden sonra verilen revizelere göre tekrar kalıp çıkartabilir.
  • Serileme işlemini yaptıktan sonra seri üretim için kalıpları model makinacıya verir.

Modelist Yardımcısının Görevleri Nelerdir?

Modelist yardımcısı dediğimiz meslek, ileride modelist olmak isteyen fakat sektöre ve sürece daha yeni yeni hakim olmaya çalışan kişilerden oluşur. Herhangi bir kursa gittiğiniz zaman, ya da modelistlik eğitimi aldığınız zaman henüz pratik bilginizin az olması size bu sektörde direkt olarak bir yer edindirmeyecektir. Her ne kadar modelistlik kitabına ve içerisindeki tüm bilgilere hakim de olsanız sizden beklenen işin mutfak kısmında deneyim kazanmanız olacaktır.

Bu eğitimin maliyeti, yani modelistlik kursu fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Modelistlik Kursu İsmek: https://www.modelistlikkurslari.com/modelistlik-kursu-ismek/

Modelist Yardımcısı: https://www.modelistlikkurslari.com/modelist-yardimcisi/