Kadın İç Giyim

Kadın İç Giyim Modelistliği Eğitimi

Ülkemizde hazır giyim sektörü içerisinde önemli bir yer tutan bölümlerden biri de iç giyim sektörüdür.

Tasarımın ilk şekillendiği aşama, ürünün kalıbının hazırlandığı bölüm kalıp hanedir. Kalıp çıkarma işlemini de modelistler üstlenmektedir. İç Giyim Modelistliği Eğitimi için bizi arayabilir ve daha fazla bilgi alabilirisiniz.

Modelistte Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Modelist olmak isteyenlerin kendilerinde bulunması gereken özellikler vardır.

Bunları sıralamak gerekirse;

  • Modayı yakından takip etmek
  • Hayal gücünün zengin olması
  • Yaratıcı ve yenilikçi olmak
  • Güçlü görsel hafızaya sahip olmak
  • Renk ve desen ayrımı yapabilmek
  • El becerisinin kuvvetli olması
  • Sayısal zekaya sahip olmak
  • Tasarım ve çizim yeteneğinin olması
  • Düzenli ve pratik olmak

Eğer bu özelliklere sahip olursanız başarılı bir modelist olma ihtimaliniz çok yüksektir. İç Giyim Modelistliği ile daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Temel Kalıp Bilgisi

Bir iç giyim modelistinin bir ürün ortaya koyması ve model uygulaması için öncelikle temel olarak bilmesi gereken kalıplar vardır. Bunlar; temel büstiyer, temel külot, temel korse kalıbıdır. Bu kalıp bilgisine sahip biri model uygulamalarını bu temeller üzerinden gerçekleştirir.

İç Giyim Modelistliği Çalışma Alanları

İç giyim kendi içerisinde de geniş bir yelpazeye sahip bir bölümdür. Öncelikle Erkek, kadın ve çocuk olarak ayrılır. Hangi kesime çalışacağınızı belirledikten sonra o bölüme ait özellikleri iyi bilmeli ve o sektörde ilerlemeli kendini geliştirmelidir.

İç giyim sektöründe çalışmayı düşünenler mayo, bikini gibi plaj ürünlerine de yönelebilir. Kadın iç giyim bölümünü tercih ettiğiniz zaman fantezi iç giyim ve günlük iç giyim olarak da sektörü ayırabiliriz.

Sektörde Başarı Yakalamanın Püf Noktaları

Eğer iç giyim sektöründe başarılı olmak istiyorsanız öncelikle insan bedeninin standart ölçüleri hakkında net bir bilgi sahibi olunmalı, kalıp hazırlanacak ürün kumaşının tasarıma ve kalıba uygun olup olmadığı hakkında net bir kumaş bilgisine sahip olmanızda fayda var. Aynı zamanda bu alanda öncü markaların tasarımlarını takip etmek de sizin ufkunuzu açacaktır. Dünyada geçerliliği olan doğru sütyen seçimine yardımcı “cup size” sistemiyle ilgili bilgi sahibi olmanız da işinize yarayacaktır. Son olarak iç giyim sektöründe olan birinin tasarımın yanı sıra ürününü sağlık ve kalite açısından da değerlendirmesi gerekmektedir. Siz de Kadın İç Giyim Modelistliği Eğitimi alarak bu mesleği yapabilirsiniz.

Bizi twitter da takip edebilirsiniz.